Images are copyrighted by their respective owner and you don’t have permission to download them.

Close

ÖZGEÇMİŞ

Rustu_Guner1963 yılında Isparta’da doğdu, 1981 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden ve 1987 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizyoloji doktorası, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Spor Hekimliği doktorası yaptı. 1999 yılında Spor Hekimliği Doçenti ve 2006 yılında Profesör unvanlarını aldı. 1994 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalında görev yapıyor ve halen Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürüyor.

2004 – 2008 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı ve 2012 – 2014 yılları arasında Cebeci Hastanesi Başhekimliği görevlerini yürüttü.

Çalışmalarını Egzersiz Fizyolojisi ve Dopingle Mücadele alanlarında yoğunlaştırdı. Basketbol ve Atletizm milli takım doktorluğu görevlerinde bulundu. Gençlerbirliği, Fenerbahçe, Trabzonspor, Vestel Manisaspor, Ankaragücü gibi süperlig takımlarının, Süperlig hakemlerinin ve parlamenterlerden oluşan Meclis Spor takımının performans hekimliği danışmanlıklarını yaptı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü, Akdeniz Oyunları Uluslararası Komitesi, Sağlık Komisyonu üyesi, Avrupa Konseyi Dopingle Mücadele Yönlendirme Grubu Eğitim ile Bilim Danışma Gruplarının üyesi ve aynı zamanda Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (World Anti-Doping Agency – WADA) Bağımsız Gözlemciler Grubu’nda Tıbbi Bilirkişi olarak görev yapıyor.

2002 yılında İngiltere’nin Manchester kentinde yapılan 17. İngiliz Uluslar Topluluğu Oyunları (Commonwealth Games), 2004 yılında Yunanistan’ın Atina kentinde yapılan 12. Paralimpik Oyunları ve 2008 yılında Çin’in Pekin kentinde yapılan 13. Paralimpik Oyunları sırasındaki dopingle mücadele çalışmalarını WADA adına izledi ve hazırladığı raporlar WADA tarafından yayınlandı.

1982-1986 yılları arasında Tıp eğitimini sürdürürken Ankara Sanat Tiyatrosu’nda “Galile’nin Yaşamı”, “Bir Şehnaz Oyun”, “Bir Ceza Avukatının Anıları” başta olmak üzere 7 tiyatro oyununda oyuncu olarak görev aldı. Çoğu Ankara Sanat Tiyatrosu’nda olmak üzere 40’ı aşkın tiyatro oyununu fotoğrafladı ve videolarını çekti. Şahin Kaygun’un “Afife Jale” filminde set fotoğrafçısı, “Dolunay” filminde ise yönetmen yardımcısı olarak görev yaptı.

Sahne, Kuş, Doğa, Gece, Spor, Panoramik ve Gezi fotoğrafları çekiyor. Türk ve Dünya mutfak kültürleri konusunda incelemeler yapıyor ve dersler açıyor.

Diş Hekimi ve Protez uzmanı Sibel Güner ile evli ve Onat adında bir erkek çocuk sahibi.

Scroll Up